Magiczna focaccia – fermentacja
Rodzaj zasobu: You Tube
Adres internetowy – link https://www.youtube.com/watch?v=27L502lM3iI
Język: PL, IT
Opis – streszczenie
Obserwowanie i wyjaśnianie zjawiska fermentacji drożdży. Badanie sposobów wykorzystania fermentacji w procesie pieczenia ciasta
Pojęcia naukowe wprowadzane podczas zajęć
Pomiar temperatury, dwutlenek węgla, drożdże, fermentacja
Myślenie twórcze i krytyczne
–
Myślenie matematyczne
Odmierzanie składników, mierzenie czasu i temperatury pieczenia.
Myślenie naukowe
Zadawanie pytań;
Analizowanie i rozwiązywanie problemów;
Projektowanie eksperymentów;
Prowadzenie badań; Dokładność i logika w zarządzaniu danymi ilościowymi (pomiar, klasyfikacja);
Wyciąganie wniosków na podstawie wyników. “
Uczenie się, jak się uczyć
–
Inne umiejętności
– Dzielenie się pomysłami, negocjowanie znaczeń;
– koordynacja ruchowa
Magiczna focaccia – fermentacja
Cele ogólne
Tworzenie okazji do posługiwania się termometrem kuchennym (pomiar temperatury).
Pogłębienie wiedzy na temat działania zaczynu
Rozwijanie umiejętności pracy w zespole
Umożliwienie działań rozwijających małą motorykę (ugniatanie ciasta za pomocą rąk)
Słownictwo – słowa kluczowe
Pomiar temperatury, dwutlenek węgla, drożdże, mąka, woda, cukier, sól, termometr
Oczekiwane efekty uczenia się
Przygotowuje ciasto na focaccię
Wyjaśnia zjawisko rośnięcia ciasta
Mierzy temperaturę wody przy pomocy kuchennego termometru
Umiejętności STEM – do których odnosi się scenariusz zajęć
Kluczowe dla edukacji STEM (Core STEM skills)
Myślenie naukowe
Zadawanie pytań:
Analizowanie i rozwiązywanie problemów
Projektowanie eksperymentów
Prowadzenie badań. Dokładność i logika w zarządzaniu danymi ilościowymi (pomiar, klasyfikacja);
Wyciąganie wniosków na podstawie wyników
I inne/ dodatkowe – które w naturalny sposób pojawiają się podczas zajęć, ale nie są specyficzne dla edukacji STEM
Dzielenie się pomysłami, negocjowanie znaczeń, koordynacja ruchowa
Metodyka nauczania/ Przebieg aktywności
Wprowadzenie
Wyrabianie ciasta przez dzieci jest równoznaczne z przeprowadzeniem małego eksperymentu chemicznego. Mówiąc im, co dzieje się podczas dodania zaczynu do ciasta uczysz je bez książek.
Materiały:
– 150 g mąki
– Kostka drożdży piwnych (25 g)
– Ciepła woda
– Łyżeczka cukru
– szczypta soli
Przebieg
Podczas eksperymentu dzieci otrzymują termometr kuchenny, ponieważ będą musiały zmierzyć temperaturę wody (która musi wynosić około 40°) . Wodę wlewają do szklanki i dodają cukier i drożdże. Pozostawiają na chwilę by dać tej mieszaninie odpocząć. W tym samym czasie na stolnicy wsypują mąkę, dodają sól, na środku robią pięścią wgłębienie i wleją tam wodę z rozpuszczonymi drożdżami. Najpierw mieszają widelcem a potem rękami zaczynają wyrabiać, aż uzyskają gładkie i elastyczne ciasto, które trzeba będzie włożyć do miski, aby umieścić ją w ciepłym miejscu, owinięte w czysty ręcznik.
Komentarz dydaktyczny
Dzieci zaobserwują, że ciasto zwiększa swoją objętość dzięki drożdżom, które metaforycznie „zjada i trawi” emitując dwutlenek węgla, który pomaga ciastu rosnąć.
Ewaluacja
Podczas obserwacji nauczyciel zadaje pytania:
1) Co powoduje, że ciasto rośnie?
2) Dlaczego temperatura wody jest ważna?
3) Co robią drożdże?
Materiały i wyposażenie potrzebne do przeprowadzenia zajęć (narzędzia, składniki, przyprawy itp.)
150 g mąki, kostka drożdży piwnych (25 g), ciepła woda, łyżeczka cukru, szczypta soli
Otoczenie, w którym mają być przeprowadzone zajęcia
Można to przeprowadzić w sali przedszkolnej, ale lepiej byłoby mieć wydzielone miejsce (kuchnia lub laboratorium)
Literatura – źródła
Magiczna focaccia – fermentacja
1. Usefulness for STEM education – integrating content of different disciplines
Cross-curricular character of the resource
The range of S-T-E-M subjects included
The presentation of possibilities of including artistic activities (STEAM approach)
2. Expected learning outcomes
Consistency (links) with preschool core curriculum
Communicativeness of description
3. Methodology of teaching
Clarity, communicativeness of instructions for teachers
Meaningful learning – using practical life problems
Original idea
The level of ease in implementing the methodology to preschool age children
The level of ease in preparing necessary ingredients, materials and equipment needed
4. Sustainability
Ecological characteristics of materials/ results
Supporting healthy eating habits
Low ecological footprint
Possibilities of inclusion (respecting cultural diversity and food intolerances)
5. Class management
Using differentiated forms of work – individual, team work etc.
Individual work
Team work
Whole group
6. Time management
Short activity (10-15 minutes)
Medium activity (20-30 minutes)
Long activity (1 hour or more)
Very long activity (1 day or more)